Backlink Nedir? Güvenilir mi?

Backlink, İngilizce “back” ve “link” sözcükleri Türkçeye “geri” ve “bağlantı” yani backlink “geri bağlantı” olarak çevirilebilir. Bazen “geri bağlantı” (inbound links) ve “gelen bağlantı” (incoming links) olarak adlandırıldığını görebiliriz. Backlink bir websiteden diğer websitesine bağlantı kurulmasını sağlayan bağlantıdır. Günlük hayatta aldığımız referansların önerilerin internette ki adına backlink diyebiliriz. Bu Google ve SEO açısından güvenilirlik için çok önemlidir.

Bir ”backlink”arama motoru optimizasyonunda (SEO) en çok kullanılan kelimelerden biridir. Dışarıdan bakıldığında başka site önerisinde bulunmak bizim açımızdan olumsuz gibi gözükebilir fakat durum böyle değildir. Çok sayıda backlink almak yerine rakiplerden backlink almak ve kaliteli, sağlıklı bir şekilde dışarıya backlink vermek size dönüşü çoğu zaman olumlu olacaktır. Büyük sitelerden, rakiplerimizden gelen bağlantılar yani backlink almak elbette ki sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

Sitelerden ne kadar fazla bağlantı alırsanız, bir sitenin sıralaması ve arama görünürlüğü üzerinde o kadar olumlu bir etki olur. Backlinkler görseller, marka ismi, e-kitap, bağlantı metinleri, makaleler vs. url şeklinde eklenerek backlinkler oluşturulur. Genel baktığımızda sadece websiteler olarak kısıtlayamayız sosyal medya platformlarından olan Facebook, Twitter, Tumblr, Instagram vs. etkileşimli sözlük sitelerinde Ekşi Sözlük vs. backlink kullanımı görebilirsiniz.

Backlink Nedir? Güvenilir mi?

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Doğal backlink nedir? sorusu çokça merak edilen sorular arasındadır. Backlink paketleri almadan backlink nasıl alınır? sorusuna cevap olarak doğal yollardan alınan backlinkler diyebiliriz. Nitelikli konuların içerikleri bulunarak backlink çalışmaları doğru şekilde kullanılabilinir. Başka bir sitenin yöneticileri ile konuşup anlaşarak sitenin bazı bölümlerine ve içeriklerine link koyabilir böylelikle daha güçlü hale gelebilirsiniz. Güvenilir yerlerden alınan backlink sayesinde arama sonuçlarınız yükselecek daha çok kitleye ulaşmış olacaksınız. İçerikleriniz rakiplerinize göre daha güncel ve güçlü bir oranla sizi karşılayacak. Kandırılmış hissi yaşatmamak ve Google bize kızmasın ve sitemize yönelik yaptırımlar uygulamaması için yapabileceğimiz şeylerden biri doğal backlinktir, çok dikkat edersek hem siz hem Google bu durumdan memnun kalır.

Backlink Nedir? Güvenilir mi?

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlinklerin avantajları hakkında konuşmadan önce, son birkaç yılda backlinklerle ilgili çok şey değiştiğini bilmeniz gerekir. Düşük kaliteli bağlantıların bile bir web sitesinin sıralanmasına yardımcı olduğu zamanlar vardı. Ancak Google, Penguen algoritmasını yayınladığından beri, tüm backlink algoritması değişti.

Backlinklerin kaliteli web sitelerinden alınmış olması önemlidir ve bu backlinkler içeriğe dayalı olmalıdır. Örneğin; araba yedek parçaları ile ilgili bir web sitesi yine arabalarla alakalı başka bir web sitesinden bir dofollow backlink aldıysa, bu bir arama motorunun değerlendirilmesinde, beyaz eşya servisi ile ilgili bir siteden backlink almaktan daha alakalı olacaktır. Backlink alınan web site, sizin web sitenizle, sizin kategorinizle, sizin işinizle ne kadar alakalı olursa backlink kalitesi o kadar iyi olur.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 5]